Suudi yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor

0
20
Suudi yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor
Suudi yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor

Kaliteli ev projeleri reelleştirmek için Türkiye’de yatırım kararı alan Amad Gayrimenkul’şöhret İdare Heyeti Başkanı Abdurrahman
Al Duhaim, başta Suudi yatırımcılar olmak üzere tüm Körfez ülkeleri yatırımcılarının Türkiye’ye güveninin bütün olduğunu belirtti. Al Duhaim, Türkiye’de özellikle gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu söyledi.

Amad Gayrimenkul İdare Heyeti Başkanı Abdurrahman Al Duhaim, Körfez ülkeleri yatırımcılarının Türkiye ekonomisine güvendiğini, yurtdışı yatırım maksatlarında Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını kaydoldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç ay evvelki Körfez ülkelerini içeren gezisinde Arap yatırımcılara yaptığı yatırım çağrısının çok doğru olduğunu söyleyen Al Duhaim, Türkiye’nin yalnızca gayrimenkul sektöründe değil, bir hayli sektörde çok büyük potansiyellere sahip olduğunu belirtti.

Körfez ülkelerinde gelişti

Amad Gayrimenkul’ü 12 sene evvel kurduklarını ifade eden Al Duhaim, bu müddet zarfında Dubai, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerde sürdürdükleri faaliyetlerle bölgede isimlerini duyurduklarını söyledi. Al Duhaim, Dubai’de 550 villalık Dubai Legends’ın satışını üstlenerek kısa vakitte tamamladıklarını, Ürdün’de arazi geliştirme ve gayrimenkul yatırımları olduğunu, Dubai Burj Khalifa’nın yakınlarında da 38 katlı ikiz kule inşa ettiklerini kaydoldu. Al Duhaim, Suudi Arabistan’da değişik büyüklükteki projelerin yanı gizeme, 2013 senesinden bu yana fotoğrafı olarak Türkiye’de gayrimenkul sektörünün ehemmiyetli bir oyuncusu olmak maksadıyla faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Türkiye ile gönül bağı

Türkiye ile gönül bağı kurduklarını söyleyen Al Duhaim, “Ailemiz tarafından Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’ta kurulan şirketimiz, Ortadoğu’nun değişik ülkelerinde çok rakamda projeye imza atarak gayrimenkul sektöründe tecrübe sahibi oldu. Ben ve kardeşim Abdullah 2000’li senelerde sık sık Türkiye’ye gelerek, gerek gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümeleri, gerekse Türk ekonomisinin durumunu çok yakından izledik. Türk ekonomisindeki dinamizmi kavramaya çalıştık. Körfez bölgesinden suratlarca yatırımcının Türkiye’ye gelip muhtelif ticari faaliyetlerde bulundukları bir reel. Bu yatırımcıların ehemmiyetli bir kısmı galibiyetli oldu. O senelerde ailemiz Körfez’den gelen muhtelif yatırımcılara danışmanlık yaparak Türkiye ile bu yatırımcılar arasında köprü misyonu gördü. Bu süreç biz Amad ailesi açısından çok yararlı geçti. Çok kıymetli insanlarla, politika adamlarıyla, akademisyenlerle, spor camiası, işadamları ve bürokratik etraflarla yakın ilişkiler ve arkadaşlıklar kurma talihine sahip olduk. Sektörde ismini duyurmuş bir hayli işletme ile temas kurduk. Bu şirketlerin yaptıkları projeleri, uygulama tekniklerini, maksat kitle tercihini, lokasyon seçimlerini sorguladık. Gün geçtikçe ilişkilerimizi kuvvetlendirdik ve deneyimimizi daha ileri noktaya taşıdık. Amad ailesi olarak Türkiye ve Türk insanıyla alakalı bilgi ve birikimlerimizi ve bu ülkeye karşı dinlediğimiz sevgiyi ticari bir yatırıma dönüştürmeye karar vererek 2013 senesinde Amad Gayrimenkul Geliştirme firmasının Türkiye’de kuruluşunu reelleştirdik” söylemesini yaptı.

Maksat kaliteli ev projeleri

Türkiye’de Umran Yapı ortaklığı ile ehemmiyetli projeleri yaşama geçireceklerini ifade eden Al Duhaim, eforlu bir finansal yapıya sahip olduklarını, ilişkide oldukları yatırımcıların takviyesini alarak finansal eforlarını 5-6 katına kadar çıkararak 1 milyar TL’nin üstünde yatırımlara girebileceklerini kaydoldu.

Birkaç sene evvel 20 şahsiyet uzman araştırma kadrosuyla Avrupa genelinde reelleştirdikleri yatırım fizibilitesi çalışmasında yatırım yapılabilir 12 ülke tanımladıklarını dile getiren Al Duhaim, Türkiye’nin bu listede ilk sırada yer aldığını ve Umran Yapı ile beraber geliştirdikleri Kartal Wings projesinin bu yatırım konseptine uygun olduğunun altını çizdi. Kartal Wings projesinin alıcı kitlesinin konut sahibi olmak isteyen kesimler ve Türk yatırımcılar olduğunu vurgulayan Al Duhaim, bu sebeple projeyi Türk aile hayatının lüzumlarına uygun olarak planladıklarını söyledi.