Riskli Bina Başvurusu Yapılmazsa Ne Olur?

0
98
Riskli Bina Başvurusu Yapılmazsa Ne Olur
Riskli Bina Başvurusu Yapılmazsa Ne Olur

Kentsel Dönüşüm projesinde; yıkım işlemleri ilk aşamada gönüllü olan binalardan başlamaktadır. Bu konuda başvuruda bulunmayan binalar ise devlet tarafından yıkım kararına maruz kalacaklardır.

Yıkım Kararı Alınması
Yıkım Kararı Alınması

Binanıza yıkım kararı verildikten sonra, binada ikamet edenlere evlerini boşaltması ile ilgili olarak atmış gün süre tanınacak; atmış gün bitiminde ise gerekirse zorla konut boşaltılarak yıkılması sağlanacaktır.

Riskli Bina İçin Başvuru Yapılmazsa
Riskli Bina İçin Başvuru Yapılmazsa

Yıkım Kararı Alınan Binalar

Yıkım Kararı Alınan Riskli Bina
Yıkım Kararı Alınan Riskli Bina

Gönüllü olanlara devlet tarafından verilecek kira yardımı bulunmaktadır. Bu yardım kapsamına ev sahipleri ve kiracılar girmektedir. Eğer riskli bina içinde kiracı oturan dilerse; devlet tarafından desteklenerek; ev sahibi olmak amacı ile uzun vadede ve düşük faiz oranında konut kredisi kullanarak ev sahibi olmaları sağlanacaktır.

Riskli Binada Yıkım Kararı
Riskli Binada Yıkım Kararı

Yıkılan Bina Sonunda Arsa Tapusu

Kentsel Dönüşüm Projesi
Kentsel Dönüşüm Projesi

Riskli Bina kapsamında yıkılan binanın bulunduğu arsa; Tapu Müdürlüğü tarafından, resen terkin işlemine maruz kalarak; önceki şekli üzerinden işlem göremeye başlayacak. Bu işlem sonucunda pay sahiplerine arsa tapusu verilecek. Binanın yeniden yapılmasına; pay sahiplerinin en az üçte ikisinin çoğunluğunun verdiği olumlu oya istinaden karar verilecek. Geri kalan üçte birin payları; açık arttırma ile diğer pay sahiplerine satışa sunulur. Diğer pay sahipleri tarafından alınmaması durumunda ise bakanlıkça bedeli ödenerek Hazine Müdürlüğü’ne devir edilir. Hazine Müdürlüğü daha sonra bu yıkım işlemi gerçekleşmiş olan arsaları yeniden bina yapılması ya da farklı bir proje kapsamına alınarak değerlendirmesini sağlamak amacı ile  TOKI ya da belediyelere devir edilir.

Daha detaylı bilgi için : kentsel dönüşüm avukatı