Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
564
Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır
Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır

Artık parsel sorgulama yapmak için; belediyelere, tapu müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadı. Bilgisayar ortamında, bulunduğunuz yerden, istediğiniz anda, bilgi almak istediğiniz mülk ile ilgili parsel, konum ya da mesafe bilgisi alabilirsiniz. İnternet ortamında parsel sorgulama yapmak için ilk olarak; cep telefonunuza Parsel Sorgulama ile ilgili uygulamayı indiriyorsunuz ya da bilgisayar üzerinden bu uygulamaya giriyorsunuz.

Tapu Parsel Sorgulama
Tapu Parsel Sorgulama

Parsel Sorgulamayı açtığınız zaman önünüze Türkiye Cumhuriyetini gösteren bir harita çıkacak.

Haritanın sağ üst köşesinde alt alta üç çizgi işareti bulunmaktadır. Onu tıkladığınızda karşınıza gelen sayfada sırasıyla:

Parsel Sorgulama
Parsel Sorgulama
  • İdari sorgu menüsü
  • Coğrafi sorgu menüsü
  • Adres sorgu menüsü
  • Katmanlar menüsü

    Konum Bilgisi
    Konum Bilgisi

bulunmaktadır. Bu ekrandan İdari sorgu yoluyla geçeceğiniz yeni menüden; sırasıyla ilgili alanlara iliniz, ilçeniz, ada ve parsel numaralarınızı girerek hakkında bilgi almak istediğiniz taşınmazla ilgili, istenilen bilgilere  anında beklemeden ulaşabilirsiniz.

Parsel Bilgileri
Parsel Bilgileri

Taşınmazla ilgili istenilen bilgiler girildikten sonra; hem konum hem de mesafe kontrollerini de yapabilmeniz mümkün.

Konum Bilgisi

İmar-durumu
İmar-durumu

Sayfada istenilen bilgileri girdiğiniz zaman; sorgulamada bulunduğunuz taşınmaz mal ,mavi  renkte ortaya çıkacaktır.Ekrandaki konum bilgisi işaretleyerek mülkle ilgili konum detaylarını alabilirsiniz.

Mesafe Ölçer

Mesafe Bilgisi
Mesafe Bilgisi

Konum bilgisini aldığınız sayfanın sağ tarafında üst köşede; beşinci işaret ( sağ ve sol ok işareti) bilgilerinizi girdiğiniz taşınmazın konumunu ölçer. Mesafe ölçer sayesinde o taşınmaz mülk ile istediğiniz her hangi bir noktanın arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz.