‘Krediye Ulaşım Koşulları Esnetilmeli’

0
14
‘Krediye Ulaşım Koşulları Esnetilmeli’
‘Krediye Ulaşım Koşulları Esnetilmeli’

Benevre Beytepe İdare Heyeti Başkanı Memduh Türkoğlu, ekonomik kasvetin yaşandığı bu günlerde, banka kredilerinde yapılacak olan tertip etmelerin, ekonomiye can vereceğini söyledi.

Özellikle krizin olduğu ve piyasaların balansının bozulduğu bu yarıyıllarda devlet siyasetlerinin çok ehemmiyetli olduğunu söyleyen Benevre Beytepe İdare Heyeti Başkanı Memduh Türkoğlu şunları söyledi: “Böyle zaman dilimlerinde ekonomiyi canlandırmak ve hareketlendirmek ismine doğru adımlar atılmalı. Ekonomik siyasetlerde ön sıralara alınması gereken mevzuların başında; krediye erişim ile ilgili pürüzlerin ortadan kaldırılması gelmektedir. Yurttaş krediye erişimde güçlük yaşamamalı.”

‘Krediye erişim şartları esnetilmeli’

Ev sektörünün hem istihdam sağlaması hem de lokomotif sektör olması sebebiyle krizden etkilenmemesi gerektiğini belirten Türkoğlu “ Türkiye’nin içinde bulunduğu bu krizi süratlice aşmasını sağlamak için harcayıcıların krediye erişme şartlarının esnetilmesi gerekiyor. Harcayıcıya ev kredisi verilirken bankalar tarafından istenen bir ekip rasyolar var. Bu rasyoların harcayıcı lehine esnetilmesi ile krizin daha basit bir biçimde atlatılacağını düşünüyoruz. Geçmişte de Türkiye’de bu stil siyasetlerin uygulandığunı öğreniyoruz. Şu anda ; Amerika Birleşik Devletleri’de Donald Trump tarafından da eş siyasetlerin özümsendiğini görüyoruz. Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin içinde bulunduğu uysallığı aşması için en azından 1 Trilyon Dolarlık alt yapı yatırımı ön görüyor ve Morgage kredilerinin yine Amerika’da esnetilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla bu usul bizim açımızdan da uygulanabilir bir usul.”

Elastiklik ekonomiye can suyu getirir

Memduh Türkoğlu, kriz yarıyıllarında harcayıcı kredilerinin önüne konulan sıkı siyasetlerin, ekonomik olarak meseleler yaratabileceğinin altını çizdi. Türkoğlu laflarına şunları ilave etti:”Daha sıkı tedbirler, daha sıkı para siyasetleri ve güç kredi şartları getirirseniz bu krizin daha derinleşmesine yol açar. Onun için bizim ev sektörü olarak hükümetten temennimiz harcayıcıların ev kredilerine erişiminin basitleştirilmesi ve elastik şartlar sağlanması. Bu faktörler sağlandığında ekonomiye can suyu sağlanmış olacak, yurttaşın korkmadan krediye yönlenmesi sağlanacaktır.”

En doğru karar

Sunduğu kira ve vergi garantisi ile de Benevre Beytepe projesinin yatırım yapmak isteyenler için en doğru karar olduğunu anlatan Benevre Beytepe İdare Heyeti Başkanı Memduh Türkoğlu laflarına şunları ilave etti “Bizim projemiz başı ve sonu emin olan bir proje. 31 Ağustos tarihinde teslim edilecek olan Benevre Beytepe aynı zamanda en uslu yatırım. Ankara’nın en nezih mahallelerinden birinde yükselen projemiz; hemen tapu, basit ödeme, 10 sene vadeli banka garantisi ve kira garantisi ile büyük basitlik sağlıyor. ”