Kredi Notu Nedir?

0
65
Kredi Puanı Nedir
Kredi Puanı

Bankalar arasında uygulan kredi notu; kredi kullanmak isteyen bir insanın talebini karşılayıp karşılayamayacağını değerlendirirken karar vermeden önce kullandığı kriterlerin toplamında edinilen sonuçtur.

Kredi Notu
Kredi Notu

Bankalar kredi puanı oluştururken çeşitli kıstaslar alırlar. Gelir durumu, medeni hali, kaç sene aynı iş yerinde çalıştığı, kaç senedir aynı adreste ikamet ettiği, oturduğu evin kendinin olup olmadığı, arabası olup olmadığı, evli ise çocuğunun olup olmadığı, daha önce kredi kullanıp kullanmadığı, kredi kullandıysa zamanında ödeyip ödemediği, aylık giderleri, talep ettiği rakamın gelir düzeyine uygun olup olmadığı, kredi notunu etkileyen faktörler ve oluşturan kıstaslardan bazıları olarak  ortaya konulur. Kredi notu genellikle dört yüz ile dokuz yüz arasında olmaktadır.

Kredi Notu Hakkında Bilgi
Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu etkileyen faktörlerden bazıları; Bankalarla aranızdaki kredi ilişkileri ( Bankalardan kredi kartı, ek hesap, tüketici kredisi ya da konut kredisi kullanıp kullanmadığınız; kulandı iseniz ödemelerinizde gecikme olup olmadığı), karşılıksız çekleriniz ya da senetleriniz olup olmadığı, banka ile kaç senedir çalıştığınız, bankadan kullandığınız ürünlerdir.

Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri
Kredi Notu Nasıl hesaplanır

Hakkınızda olan kredi bilgileri; Kredi Kayıt Bürosunda tutulmaktadır. Batık Kredileriniz, karşılıksız çekleriniz gibi kredi notunuzu azaltan faktörler ise kara liste olarak TC.Merkez Bankasında tutulmaktadır. Banka için kredi değerliliği zarar gören insanların tutulduğu kara liste, kişi bilgilerini içermektedir. Kara listeye giren bir insan, borcunu ödediği takdirde üç sene, ödemediği taktirde beş sene sonra kara listeden çıkartılır. Merkez Bankası ya da kayıt bürosu aracılığı bütün bankalar, bu bilgilere anında ulaşabilmektedir.

Kredi Puanı Nedir
Kredi Notu

Bankalar size ait olan bu bilgileri istatistik programları aracılığı ile kredi notuna çevirirler.

Kredi Notu Yükselmesi
Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?