KOSGEB Desteği Alan Meslek Gurupları

0
135
KOSGEB Desteği Alan Meslek Gurupları
KOSGEB Desteği Alan Meslek Gurupları

KOSGEB yeni girişimcilere destek olarak; ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla; iş yeri kurmak isteyen vatandaşlarımıza; projeleri inceleyerek, onay vermeleri halinde destek olur.

KOSGEB Hibe Kredisi
KOSGEB Hibe Kredisi

KOSGEB hibe kredisi olarak, diğer bir kısmını da bir sene geri ödeme yapmadan, bir yılın sonunda geri ödemelerine başlayarak; kullandıkları kredi ile ilgili hiç komisyon ödemeden verilmektedir.

KOSGEB ne demek
KOSGEB ne demek?

KOSGEB bayan girişimlere biraz daha sıcak davranmış bu konuda. İş hayatına çekmek ya da yapacakları girişime destek olmak amacı ile erkek girişimcilerden daha iyi şartlar sunmaktadır.

KOSGEB tarafından girişimcilere verilen destekler
KOSGEB tarafından girişimcilere verilen destekler

KOSGEB girişimci eğitimi tamamlamış olan girişimci adayları, eğitimden sonra; yapmak istedikleri iş ile ilgili araştırmalarını detaylarıyla belirtecekleri bir proje hazırlarlar ve KOSGEB’ e sunarlar.

KOSGEB kendilerine verilen projeyi inceledikten sonra; kururdan çıkan onayla ilk aşamada 50.000 hibe kredisini onaylar. Hibe ettiği bu parayı, adından da anlayabileceğiniz gibi geri almamaktadır. Bir kısmını iş kuruluşu için peşin vermekte; diğer kısmını da faturalı olan harcamalarınız; kiranız, çalışanınızın maşının belli bir kısmını, bazı faturalarınızı ve bazı giderlerinizi ödeyerek desteklemektedir.

KOSGEB'den Girişimcilere destek
KOSGEB’den Girişimcilere destek

Peki KOSGEB hangi meslek guruplarına öncelik tanımaktadır?

KOSGEB desteğinden en çok yararlanan meslek guruplarının başında bilişim sektörü gelmektedir. Onun hemen arkasında da hizmet sektörü bulunmakta. Bu hizmet sektörü; mimarlık, inşaat sektörü, gıda sektöründen başlar fotoğrafçılığa kadar devam eder.

Mimarlar, mühendisler gibi İnşaat fimaları ait olan alt meslek gurupları da KOSGEB aracılığı destek alanların içinde ilk dilimde yer almaktadır.

KOSGEP Destekleri Yenilendi
KOSGEP Destekleri Yenilendi

Pazarlama, imalat  ve reklam sektörü de en çok KOSGEB kredisi alan meslek guruplarından olmakta. Sanayi sektöründe olan meslek guurpları da KOSGEB tarafından en yüksek hibe kredisi alan girişimcilerdir.

Bunun yanında sanayi dalında proje üretenlerin fikirlerine KSGEB tarafından hibe sağlanmaktadır.