Konut Projelerinde Şerefiyelendirme Ne Demektir?

0
142
Konut Projelerinde Şerefiyelendirme Ne Demektir
Konut Projelerinde Şerefiyelendirme Ne Demektir

Konut Projelerinde; alternatif olan dairenin, seçilen dairenin alanı ve tipi ile aynı olmasına rağmen fiyatları arasında fark olmasına şerefiye denilmektedir.

Konutlarda Şerefiyelendirme Nasıl Yapılır
Konutlarda Şerefiyelendirme Nasıl Yapılır?

Şerefiye kapsamında olan bir takım özellikler bulunmaktadır. Şerefiyenin özellikleri arasında bir kaçı aşağıda sıralanmıştır.:

 • İki daire arasında manzara farkı
 • Daireler arasında bulunan yükseklik farkı
 • Dairelerin baktığı yönlerdeki fark
 • Dairelerin cepheleri arasındaki fark
 • Daireler arasında güneş alma farkı
 • Daireler arasında sosyal tesislere yakınlık farkı
 • Daireler arasında ısı farkı
 • Dairelerin yola yakınlığı uzaklığı konusundaki konum farkı

  şerefiye
  şerefiye

Şerefiyede önemli bir kıstas; çoğunluk tarafından tercih edilen avantajlar hesap edilerek; avantajları saptayarak dairelere prim kazandırmaktır.

şerefiye bedeli nedir
şerefiye bedeli nedir

Şerefiyede Fiyat Farkı Nasıl Hesaplanır?

Dairenin bulunduğu bölgede  diğer dairelerin en düşük ve en yüksek fiyat aralıkları; bölgedeki fiyat seviyesini oluşturmaktadır. Bir projede şerefiye hesaplanırken ilk başta en kötü daire ile en iyi daire arasındaki farka; şerefiye farkı denilir.

şerefiyelendirme Nedir?
şerefiyelendirme Nedir?

Çoğu konut projesi şerefiye olayını bilmediklerinden rast gele bir hesaplama yapıyorlar. Bu da şerefiyenin çaprazlama ve mantıksız belirlenmesine neden oluyor.

şerefiye nedir?
şerefiye nedir?

Şerefiyelendirme olayı satıcının olduğu kadar alıcının da değer yargılarını yansıtmaktadır. Şerefiye doğru olarak hesaplandığı takdirde konut projesinde satıcı ucuza sattığını, alıcı ise pahalıya aldığını düşünmeyecektir.Bu da şerefiyelendirmede problemler yaşanmasına engel olacaktır.

şerefiye payı nedir?
şerefiye payı nedir?

Şerefiyelendirme konusunda en doğru saptamayı, kuralarla uygun olarak SPK tarafından yetkilendirilen eksperler ya da uzmanlar yapmaktadır.