Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

0
46
Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?
Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Artık konut almanın en basit yolu ev kredisi almak oldu. Ev kredisi incelerken hesaplama tablolarında sadece faiz oranlarına değil, ev kredisi giderlerine de dikkat etmelisiniz.

Günümüzde konut almanın en basit yolu bankalardan ev kredisi almak. Ev kredisi incelerken hesaplama tablolarında sadece faiz oranlarına değil, ev kredisi giderlerine de dikkat etmelisiniz.

Peki ev kredisi gider kalemleri hangileri? Bunun yanında konut alırken ortaya çıkan gider kalemlerini de unutmamak gerekiyor. İşte bu ve eşi gider kalemlerinin neler olduğu ve dikkat edilmesi gereken noktalar Hangikredi.com tarafından hazırlanan bir yazıda ele alındı. Ev kredisinin faiz oranı, geri ödeyeceğiniz toplam meblağı doğrudan etkilese de tek başına tanımlayıcı değil. Cebinizden çıkacak toplam meblağa tesir eden gider kalemleri de kredi araştırması yaparken araştırmanız gerekenler arasında. Bu gider kalemlerini ev kredisine bağlı giderler ve konut almaya müteveccih giderler olarak iki başlık altında toplayabiliriz.

Ev kredisi giderleri

Dosya gideri:

Dosya gideri, isminden de anlaşılacağı üzere dosyalama giderleri için harcayıcıdan alınan bir gider kalemi. Bu gider, alınan kredinin en fazla binde 5’i oranında olabilir. Bazı gidişatlarda harcayıcılar verdikleri bu dosya giderinin iadesini alabiliyorlar.

Ekspertiz fiyatı:

Ev kredisi kullanırken konutun tamamı için kredi kullanamıyoruz. Konutun bedelinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabiliyoruz maksimum. Bunun için almak istediğiniz konuta bankanın tanımladığı bağımsız bir eksper gelerek konutun kıymetini tanımlar ve kredi bu kıymet üzerinden oranlanarak verilir. Ev kredisi ile alınacak konutun asıl kıymetini tanımlamak için bankalar, Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı kuruluşlarla çalışır ve ekspertiz fiyatı harcayıcıdan alınır.

Sigortalar:

Ev kredisi sigorta harekâtları kapsamında ev sigortası ve zelzele sigortası DASK yapılması gerekli. Bazı bankalar yaşam sigortası arz etse de buna zoraki olmadığınızı unutmayın. Ev kredisi sigorta giderleri de borcunuzu tesirler.

Konut alırken ortaya çıkan giderler

Emlakçı komiteyi:

Akdikeni ve satıcıdan yüzde 1-2 arasında alınan pazarlığa tabi bir giderdir.

Tapu harcı:

Taşınmaz alım satımlarında yurttaştan tahsil edilen meblağdır. Tapu harcı, evin satın alma kıymetinin binde yirmisi olarak hesaplanır. Tapu harcını hem akdikeni öder hem de satıcı öder.

Hürriyet