Kentsel Dönüşüm Uygulaması

0
69
Kentsel Dönüşüm Uygulaması
Kentsel Dönüşüm Uygulaması

Gecekondulara Ne Olacak?

Kentsel Dönüşüm Riskli Alan
Kentsel Dönüşüm Riskli Alan

Gecekondu sahipleri de Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında mağdur edilmeyeceklerdir. Gecekondu sahiplerine risk kapsamına girip yıkım kararı alan binalar için konutu karşılığında borçlanma ya da konut edininceye kadar arsa verecek ve gerektiği takdirde kira yardımında bulunulacaktır.

Ya Riskli Bina Tarihi Eserse?

Kentsel Dönüşüm Riskli Binalar
Kentsel Dönüşüm Riskli Binalar

Riskli Bina tarihi eser ise ve yıkım kararı aldıysa; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yıkım için uygundur kararı alınması gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kapsamındaki Bölgeler

Kentse Dönüşüm Kapsamındaki Bölgeler
Kentse Dönüşüm Kapsamındaki Bölgeler

Kentsel Dönüşüm kapsamı dâhilinde otuz üç ilde yüze yakın noktada yıkımlar gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.  Bu projede altı buçuk milyon civarında konut ya da iş yeri yıkım kararına maruz kalmaktadır.

Yıkım Masrafları

Kentsel Dönüşüm Konut Kredileri
Kentsel Dönüşüm Konut Kredileri

Yıkım kararı alan binalar müteahhit ya da firmalarla anlaşma yapabilirler. Bu anlaşma da şartlar aralarında kendi lehlerinde belirlenebilir.  Yıkım kararı alınan binalarda eğer anlaşma yapacağınız bir müteahhit bulunmuyorsa; yıkım ilgili bakanlık ya da belediyeler tarafından gerçekleştirilecektir. Yıkım masraflar ise belediyelere bildirilecektir. Belediye bu masrafı binada yaşayan kat sahiplerine payları oranında bölecek ve tapu üzerine bu masraflar karşılığında ipotek koyarak pay sahipleri üzerine bu masrafları yüklemiş olacaklardır.

Riskli Bölgelerde Eelektrik, Su, Doğalgaz

Kentsel Dönüşüm Nedir
Kentsel Dönüşüm Nedir

Kentsel dönüşümle ilgili yıkım uygulaması başlanan bölgeler için; TOKI, Belediye ya da Bakanlık tarafından; uygun görülmesi ve talep edilmesi halinde riskli bölgeler için; ilgili kurum ve kuruşlara başvurarak; elektrik, doğalgaz ve su verilmesini engelleyebilmektedir.

Daha detaylı bilgi için : kentsel dönüşüm avukatı