Kentsel Dönüşüm Finansal Kaynaklar

0
91
Finansal Kaynaklar
Kentsel Dönüşüm Devlet Destekleri ve Finansal Kaynaklar

Kentsel Dönüşüm Nedeniyle Risk Raporu almış olan binalar ile ilgili olarak finansal konularda yapılan bir takım yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlara örnek olarak şunları verebiliriz

Kentsel Dönüşüm Finasaman ve Destekler
Kentsel Dönüşüm Kredi Destekleri

Kredi Faiz Desteği

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bankalardan kredi alabilmek için ilk şart, konutla ilgili hak sahibi olmaktır.  Güçlendirme ya da konut kredisi olarak verilen bu faiz desteğinden sadece hak sahipleri yararlanabilmektedir. Eğer Konut sahibi iseniz alacağınız kredide iki sene geri ödemede bulunmayacaksınız. On seneye kadar kredi alabiliyorsunuz ve sadece % 4 faiz desteği sahibi oluyorsunuz. Eğer iş yeri ise hak sahibi olduğunuz mekan; iki yıl geri ödemede bulunmuyorsunuz. Yüzde üç olarak ta faiz desteğine hak kazanıyorsunuz.

Kira Yardımı

Bu destekten hak sahipleri ya da risk konusu binada ikamet eden kiracılar yararlanma imkanına sahip olacaktır. On sekiz ay boyunca ayda altı yüz TL yardım alacak hak sahiplerine en fazla on bin altı yüz TL kira yardımı verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Yıkım Kredisi

Riskli kabul edilen ve risk raporu alınarak yıkımına karar verilen binalar için yirmi dört ay vadeli verilen yıkım kredisi bin metrekarelik bir yapı için altı bin TL olmaktadır.

Yıkım Destekleri
Kentsel Dönüşüm Riskli Bina Yıkım Deesteği

Bakanlıkça Verilen Yapım Kredileri

Tespit Kredisi

Riskli yapı tespitlerinde bulunmak üzere Bakanlık tarafından; özel hesaptan tespit kredisi verilmektedir. Bu kredilerde geri ödeme vadesi yine yirmi dört ay olmaktadır. Yüz metrekare bir mekan için verilecek kredi altı yüz TL den başlamaktadır.

Tespit yardımı
Kentsel Dönüşüm Projesi Riskli Binalarda Tespit Desteği

Yoksul Ya da Dar Gelirliye Kredi Verilmesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan; 13 Eylül 2012 tarihli 28410 sayılı “Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı” yönetmeliğince; 19 (1) Madde 20.7.1966 tarih, 776 sayılı “ Gecekondu Kanunu” yoksul ya da dar gelirlilere verilecek olan krediler kapsamında; özel hesabın mali bütçesine göre; Bakanlık tarafından uygun görülmesi durumunda; 15.5.1959 tarih, 7269 sayılı “ umumi hayata dair afetler nedeniyle yapılacak yardımlar” ile ilgili belirtilen usül ile esaslar doğrultusunda.

Daha detaylı bilgi için : kentsel dönüşüm avukatı