İstanbul’da Kentsel Dönüşüm

0
102
İstanbul'da Kentse Dönüşüm Planı
İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Ne Durumda?

En Büyük şehrimiz Olan İstanbul; Kentsel Dönüşüm’de Ne Aşamada?

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Ne Dorumda
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Projesi

Çatalca, Şile, Silivri ve Adalar bölgesi; İstanbul’un kentsel dönüşüme ihtiyacı olmayan bölgelerindendir. Bunun yanında Eyüp, Sarıyer ve Pendik Kentsel Dönüşüm konusunda ihtiyacı olmasına rağmen henüz girişimde bulunulmamış semtlerimizden olmaktadır. Kentsel Dönüşüm konusunda lider olan semtimiz Esenyurt olmaktadır. Hemen arkasından Fatih, Ataşehir, Gaziosmanpaşa, Üsküdar ve Tuzla gelmektedir.

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Planı
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Aşamaları

Riskli Yapı Başvurusunda Bulunmayan Binalar

Türkiye I ve II deprem kuşağında bulunması nedeniyle, her vatandaşın; hem kendisi hem de sevdiklerinin güvenli bir ortamda yaşaması için gönüllü olarak risk raporu alması gerekmekte. Devlet bu konuda gereken yardımları en ince ayrıntılarına kadar düşünüp yapmaktadır. Buna rağmen hala gönüllü olarak risk raporu almayan vatandaşlarımız bulunmakta. Kentsel Dönüşüm Projesi ilk olarak gönüllü olan binalardan başlayacak. Gönüllü olmayan vatandaşlar ise devlet tarafından yıkım kararı alacak. Atmış gün süre tanınacak, süre sonunda gerektiği takdirde zorla bina yıkılacak.

Istanbulda Kentsel Dönüşümde son durum ne
İstanbul’da Kentsel Dönüşümde Son Durum

Gecekondularda Kentsel Dönüşüm

Gecekondularda kentsel dönüşüm kapsamında bulunmaktadır. Proje dahilinde devletin verdiği destek ve yardımlardan da yararlanma hakkına sahiptir. Bu konunda avantajları da bulunmaktadır. Gecekondu sahipleri kendi evlerine karşılık; devletten ev yapmak üzere yeni bir arsa alacak, ev yapımları tamamlanana maddi yardımdan yararlanacaklardır.

Istanbul Kentsel Dönüşüm
İstanbul Kentsel Dönüşüm Hakkında Herşey

Riskli Bina Yıkımları Tarihi Eserler İçinde Geçerli mi?

Kentsel Dönüşüm Istanbul Planı
Kentsel Dönüşüm İstanbul Haritası

Riski Bina tarihi eser olduğunda; Kültür ve Turizm Bakanı ‘nın onayı gerekmektedir. Aksi takdirde binada işlem yapılamaz.

Daha detaylı bilgi için : kentsel dönüşüm avukatı