İstanbul’da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!

0
28
İstanbul’da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!
İstanbul’da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!

İstanbul’da son 3 senede ev getirisi dövizin altında kalırken arsa ise hakikat olarak kazandırdı. Avcılar bölgesi arsada son 3 senede yüzde 90 getiriyle dövizi solladı.

Evde Şişli bölgesi yüzde 29’luk getiriye karşı bu yarıyılda yüzde 68 çoğalış kaydolan dolara yenildi. Avcılar bölgesi ise arsada son 3 senede yüzde 90 getiriyle dövizi solladı.

Gayrimenkul piyasasına alaka sürerken getirilerde ise İstanbul’un son senelerde döviz karşısında galibiyetli bir performans  gösteremediği ortaya çıktı. Ev cephesinde getiriler dövizin altında kalırken arsa maliyetleri ise sağladığı getiri oranları ile yatırımcısını hoşnut etti. Türkiye Bilgi Operasyona Merkezi’nin TUVİMER bilgilerine göre 2014-2017 seneleri arasında döviz yüzde 68 çoğalış kaydederken İstanbul’da mahallelere göre değişmekle birlikte vasati ev maliyeti yüzde 39 arkasıydı. Arsa maliyetleri ise aynı yarıyılda vasati yüzde 85 çoğalarak sanki dövize alan okudu. Arsada azami kıymet çoğalışı dolardan 22 puan fazla başka bir deyişle yüzde 90 ile Avcılar’da gözlemlendi. 1999 senesinde yaşanan zelzeleden sonra kentsel değişim kapsamında Avcılar bölgesine müteveccih ev talebi bölgedeki arsa maliyetlerini de yükseltti.

FİNANS MERKEZİ BEDELİNİ ARTIRDI

Öte yandan özellikle markalı ev üreticilerinin Anadolu yakasında Tuzla, Pendik ve Sancaktepe ilçelerine yönelmesi bu bölgedeki arsaları da değerlendirdiği kollanıyor. Bu ilçelerde maliyetler 3 sene içinde  yüzde 80’in üzerinde çoğalarak yeniden yatırımcılarına doların üzerinde hasılat sağladı. Ataşehir’de ise arsa maliyetleri, bölgede yaşama geçirilen Beynelmilel Finans Merkezi projesiyle yüzde 82 oranında çoğalış kaydoldu.

Boğaz’daki evlerin kıymeti 500 milyar lira

TUVİMER’in raporuna göre, abide yapıtlar ve paha biçilemez araziler hariç 114 milyon 453 bin mertrekarelik Boğaziçi’nin gayrimenkul talep  hissesine karşılığı toplam arsa piyasa kıymeti takribî 670 milyar TL olarak saptandı. TUVİMER’in raporunda yeniden gayrimenkul talep hissesine karşılık yapıların vasati piyasa kıymeti ise takribî 500 milyar olarak tanımlandı

Habertürk