İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl yapılır?

0
293
İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl yapılır
İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl yapılır

İpotek; mevcut ya da doğması olasılık dahilinde olan bir borcu güvence altına almak için yapılan işlemidir.  Tapu kayıtlarında ipotek kısmına konulan işaretle alacaklı olan kişi kendisini, borçlunun borcunu ödemesi durumunda garanti altına almış olur. Eğer borçlu, ödemekle mükellef olduğu borcu, ödemesi gereken vade tarihinde ödeyemese; alacaklı, tapuya koyduğu ipoteğe istinaden, alacağını almak için taşınmazın satılmasını sağlayabileceği gibi, tapuyu kendi lehine de çevirebilir. Tahsilatı anlaşma şartına ya da borç miktarına göre kısmen yapabileceği gibi belli kurallar kapsamında tamamen de yapabilir.

ipotegi kaldirilan evin tapu senedi degistirilmeli mi
ipotegi kaldirilan evin tapu senedi degistirilmeli mi?

Terkin Nedir?

Terkin yazılmış ya da kayıt edilmiş bir şeyin, kaydının silinmesi anlamına gelmektedir.

ipoteğin kaldırılması
ipoteğin kaldırılması

İpotek terkini; alacaklı olan kişinin; borç karşılığında almış olduğu ipotekten vazgeçmesi ile ilgili olan işlemlerdir. Alacaklı; ipotek kaldırma yani diğer adıyla ipotek fekki belgesini hazırlar ve ilgili Tapu Müdürlüğü götürür. Borç karşılığında aldığı ipotekten vazgeçer.

İpotek nedir
İpotek nedir?

İpotek terkinini ancak alacaklı yapabilmektedir. Borçlu elinde bütün evrakları tamamlayıp Tapu Müdürlüğüne başvursa bile, alacaklı olmadan taşınmaz üzerindeki ipotek kaldıramaz. İpotek kaldırılması ya da ipotek terkini için Tapu Müdürlüğüne şahsen başvurmak gerekmektedir.

İpotek Sözleşmesi
İpotek Sözleşmesi

İpotek terkini işlemini yapılan protokole istinaden Ziraat Bankası da yapmaktadır. Bankalar İpotek terkini işlemini yapmak için borçludan 250 TL komisyon tahsil etmektedir.

İpotek Kaldırıldıktan Sonra Tapu Senedi Değiştirilmeli mi?

Kredi Borcu Bitince İpotek Nasıl Kalkar

Kredi Borcu Bitince İpotek Nasıl Kalkar

Alıcının elindeki tapu senedi her şekilde geçerlidir. Tapu senedinin değişmesine gerek olmamaktadır. Yine de istenildiği takdirde Tapu Müdürlüğüne başvurarak elinizde bulunan tapu senedi yenilemesi yapabilirsiniz.