İnşaat Sektörünün Gelişimi

0
96
İnşaat Sektörünün Gelişimi
İnşaat Sektörünün Gelişimi

Türkiye’de İnşaat sektörü; II.Dünya Savaşı (1945) sonrasında gelişmeye başlamıştır. 1950 ve 1970 seneleri arasında başta Amerikan Birleşik Devletleri olmak üzere diğer Avrupa devletlerinden de gelen desteklerle sektör olarak gelişmesini hızlandırmıştır.

İnşaat sektörü büyük bir hızla gelişiyor
İnşaat sektörü büyük bir hızla gelişiyor

O dönemde; İnşaat sektörünün aldığı bu yardımlara Marshall Planı denmektedir.

1970 senesi ve sonrasında Ülkemizin bünyesinde önemli İnşaat Firmaları kurulmaya başlamıştır. 1973 senesinde yaşanmış olan; Yunanistan ile aramızdaki, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Avrupa ülkeleri  İnşaat konusunda verdikleri destekleri çekmeye başlamıştır. Bu dönemde İnşaat sektörü ve paralelinde ülke ekonomisi olumsuz etkilenme yaşamıştır.

Ülkemizde İnşaat Sektörü
Ülkemizde-İnşaat-Sektörü

1979 senesine kadar ülke ekonomisi diğer etkenlerin de birleşmesi ile zor günler yaşamıştır. Ekonomi ve ülkede olan karışıklık sonrasında 1980 senesinden sonra İnşaat sektörü, hükümetin de desteği ile yeniden hareketlenme yaşamaya başlamıştır.

İnşaat Sektörü İlerliyor
İnşaat Sektörü İlerliyor

1980 ve 1989 seneleri arasında İnşaat Sektörü, paralelinde İnşaat Firmaları hızlı bir büyüme göstermeye başlamıştır. 1990 senesinde Sovyetler Birliğinin dağılması ve yeni kurulan devletler; bizlere İnşaat sektöründe yeni pazarlar açmış, ekonomimize yeni destek kolları bulmamıza yardımcı olmuştur. Müteahhitlerimiz yeni kurulan devletlerde yaptıkları çalışmalarla yeni projeler geliştirmeye başlamıştır.

İnşaat sektörü pek çok alt meslek gurubunu bünyesinde barındırıyor
İnşaat sektörü pek çok alt meslek gurubunu bünyesinde barındırıyor

İstanbul Ticaret Odası; 2001 senesinde patlayan ekonomik kriz sonucunda Türk İnşaat Firmaları; uluslar arası Müteahhitlik hizmetlerine yönlenmiştir.

İnşaat Sektörü ve alt gurupları
İnşaat Sektörü ve alt gurupları

I ve II derecede deprem kuşağında olan ülkemiz; kentsel dönüşüm başladıktan sonra Türkiye’de İnşaat Firmaları görsel ve teknik olarak, sektörde ne kadar ilerleme kayıt ettiğini göstermektedir.