İnşaat Firmalarında Yeni Teknoloji

0
115
İnşaat Sektörü ve Teknolojik Gelişim
İnşaat Sektörü ve Teknolojik Gelişim

İnşaat sektörü; teknolojik gelişmeleri bünyesine katarak; yaptıkları inşaatlarda yansıtmaya başlamışlardır. Akıllı evlerin gündeme girdiği şu günlerde akıllı binalar da uygulamaya konmaya başladı. Teknoloji; binaların çevreci bir yapıyla pratik ve fütüristik hale gelmesini sağlamak amacı ile inşaat sektöründe kullanılmaya başlandı.

Akıllı Çimento
Akıllı Çimento

Fütüristik mimarı tasarım binaların daha akıllı olmasını sağlamakta. Gökdelenlerin sayısının her geçen gün daha arttığı günümüzde akıllı tasarımlar inşaatların daha kısa zamanda tamamlanmasına da yardımcı olmakta.

İnşaat Firmalarında Yeni Teknoloji
İnşaat Firmalarında Yeni Teknoloji

2017 senesinde İnşaat firmaları; inşaat sektöründe fütüristik malzemeler kullanacak. Teknolojik tasarımlarda; teknolojik ürünler kullandığından; binalar daha az maliyetle daha kısa zamanda tamamlanmakta. Daha uzun süre dayanıklı kalacağı da muhakkak.

Fütüristik İnşaat Malzemeleri

Akıllı Binalar
Akıllı Binalar

Fütürsitik inşaat malzemelerine örnek verilmesi gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çatlağı Hisseden Boya

Çatlağı hisseden bu boya, yapının üzerini zar gibi kaplayarak; oluşabilecek çatlakları ve tehlikeleri anında haber verecek.

Cep Telefonu Şarj Eden Duvar Kagıtları
Cep Telefonu Şarj Eden Duvar Kagıtları
  • Accoya Ahşabı

Isıya ve neme dayanıklı olan bu ahşap binaların hem iç hem de dış cephesinde kullanılabiliyor. En az yirmi beş sene suda kalsa bile minimum elli sene sağlıklı bir şekilde koruma sağlayabiliyor. Aynı zamanda sağlıklı ve doğa dostlu kerestelerden oluşturulmakta

  • Karbon Asansör Teli
Sisi Yok Eden Gökdelenler
Sisi Yok Eden Gökdelenler

Firlandiya’da büyük bir asansör firması tarafından üretilen bu tel; asansörlerde hem daha sağlıklı hem de daha hafif ve taşıdığı yük kapasitesi daha fazla olan özel bir imalattır.

  • Özel Çimento ( tarihten esinlenen)

Amerika’da bir üniversite; Roma devrinde kullanılan o dayanıklı sütunlar ve duvarlarda kullanılan çimentonun formülünü buldu. Aynı zamanda daha az miktarda karbonmonoksit salgıladığı için çevre dostu olarak bilinen bu çimentolar; daha uzun süre dayanan, çatlama riski daha az olan binaların üretilmesine yardımcı oluyor.

Amerika’da üretilen bu duvar kağıtları; evinizin belli bir köşesine dekoratif bir şekilde yapıştırılıp; aynı zamanda cep telefonu ya da lap top gibi  cihazlarınızı Wi-Fi gibi bir sistem ile şarj etmenizi sağlıyor.

  • Sis yutan gökdelen

Eco Clean da denilen bu sistemde bina aynı zamanda kendi kendini temizliyor ve etrafına daha fazla hava salgılıyor. Bu sistem sisi  bir şekilde yok ediyor. Aynı zamanda bu sistem aracılığı ile binadaki pencereler bir dakikayı bulmayan bir sürede balkon haline geliyor.