GÜVENİLİR FİRMAYI NASIL BULACAKSINIZ?

0
46
GÜVENİLİR FİRMAYI NASIL BULACAKSINIZ?
GÜVENİLİR FİRMAYI NASIL BULACAKSINIZ?

EDD Yapı İdare Heyeti Başkanı İç Mimar Ender Demirtaş, mutasyon sürecine giren mülkiyet sahiplerini bilgilendirmek için yaptığı konuşmada hangi yüklenici işletme ile çalışılırsa çalışılsın takip ve hakimiyet mekanizmasının göz arkasını edilmemesi gerektiğini korunarak paydaşlara ve mal sahiplerine şu önerilerde bulundu.

Kentsel Değişimde İyi Müteahhit, Makûs Müteahhit nasıl ayıracaksınız?

Kentsel değişim projelerinde işletmeleri seçerken ‘’ Ayinesi iştir bireyin, söze bakılmaz ’’ lafından yola çıkarak geçmişte yapmış olduğu projeler
incelerek doğru müteahhit işletmeyi seçmek gerekir. Kısacası kentsel değişimde mülkiyet sahipleri tercihlerini iyi müteahhit ve makûs müteahhit kavramından ziyade, doğru müteahhit + doğru proje ve yanlış müteahhit + yanlış proje kavramına dikkat ederek seçmesi gerekir.

Güvenilir İşletme İçin Bir miktar veya hakimiyet mekanizması var mıdır?

Kentsel değişim yasasına göre müteahhit işletmeler projelerdeki “yatırımcı” veya “ yüklenici” kimliği ile belirlenir. Bu sebeple öz anaparası eforlu, finans kuruluşlarında kredilerini optimum limitlerin altında yakalayan ve geçmişte tamamlamış olduğu projeleri iskan alınmak kaydı ile mülkiyet sahiplerine yada yeni kullanıcılarına teslim etmiş olan işletmeler, sektörümüzde güvenilebilecek işletmeler olarak ortaya çıkmaktadır. Güvenilir işletme seçim edildikten sonra ise ‘’Güvenmek iyidir, hakimiyet etmek daha iyidir ‘’ lafından yola çıkarak en ehemmiyetli hakimiyet mekanizması olan arsa hisseyi karşılığı kontratın, ayrıntılı ve uzman bireyler tarafından hazırlanarak karşılıklı olarak haklar garanti altına alınmadır. Kısacası en doğru hakimiyet mekanizması taraflar arasında imza atılan arsa hisseyi karşılığı Kat karşılığı kontratıdır. Ayrıca Proje için görüştüğünüz müteahhitin Etraf ve Kentçilik Bakanlığı tarafından verilen müteahhitlik lisansının olmasına dikkat edin. Binanız için ayırdığı öz anaparası yeterli olmalı ve bina bitirilene kadar sizlere parasal güvence sunmalı.

Projelerde Yatırımcıların Haksızlığa Uğramaması İçin Dikkat Etmesi Gerekenler …

Kentsel değişim yasayı çerçevesinden bakıldığında “yatırımcı” yahut “yüklenici”işletme kimliğini, müteahhit işletme oluşturmaktadır. Bu nedenle en başta müteahhit işletme inşasını asıllaştıracağı projenin maliyet ve kar tahlillerini doğru bir biçimde yaparak ve projenin teslim edileceği zaman dilimi çerçevesinde malzemelere yansıyabilecek çoğalışları göz önünde bulundurarak kentsel değişim kontratlarını imza atmalıdır. Yapılacak olan bu kontrat kentsel değişim alanında uzman bireyler tarafından veya avukatlar tarafından hazırlanarak noter aracılığı ile imza atılmalıdır. Yapılacak olan kapsamlı kontrat hem yatırımcı kimliği ile müteahhit işletmeyi, hem mülkiyet sahiplerini, hem de yeni kullanıcıları koruma altına almış olacaktır.

Mutasyona müracaat etecek mülkiyet sahiplerinin yapması ve yapmaması gerekenler…

Türkiye’de 1999 Ağustos zelzeleyi ile beraber devlet, inşa edilecek yapıların sabit, mekanik, elektrik ve mimari projelerinde, imar mevzuatında ve yapılacak inşaatların hakimiyetlerinde emin tertip etmeler getirmiştir. Yapılan kanuni tertip etmeler evvelinde, inşa edilen tüm yapılar günümüz şartlarında tehlikeli yapılar olarak tespit edilmektedir. Bu neden mülkiyet sahiplerinin, binaları için tehlike tahlillerini yaptırmadan evvel, yapının bulunmuş olduğu arsanın aktüel imar vaziyeti dikkate alınarak doğru bir proje oluşturulmalıdır, sonrasında ise mülkiyet sahipleri mutasyonun finansmanını kendileri sağlamayacak ise doğru bir müteahhit işletme ile ön protokol yapmalıdır. Zira yapılacak olan tehlike tahlilinde binanın tehlikeli bina olarak tespitinden sonra rapora itiraz edilmediği takdirde 2 ay artı 15 gün ek vakit alınarak binayı terk etmek gerekmektedir. Tehlikeli yapı raporu kamu kuruluşlarına eriştiği takdirde ise bu müesseseler elektrik, su, doğalgaz v.b. Bina irtibatlarını iptal etmesi gerekmektedir. Dikkate alınması gereken bir öbür ehemmiyetli mevzu ise mülkiyet sahiplerinin kentsel değişim ile alakalı olarak fotoğrafı müracaatta bulunmadan evvel en az 3’te 2 çoğunluğun sağlanması gerekmektedir. Kentsel değişim sürecinde yeni binanız yapılana kadar kira takviyeyi alabilirsiniz. Binanızın tahrip ve yenilenme sürecini evvelden tanımlamalısınız. Kontratta yazılmasının yanı gizeme misal vermek gerekirse , 6 katlı bir inşaatın tüm operasyonları bir ila bir buçuk sene arasında bitmelidir. Taraflar için cezai koşullara yer verilmesinin yanı gizeme tapu devir operasyonları ile alakalı sarih ve anlaşılır bir madde olmalı. Teknik bildiride ortak alanların ve malzemelerin tespitinin yer aldığına dikkat edilmelidir.

Yurttaşa danışmanlık hizmeti verebilecek kamu müesseseyi var mıdır?

Üniversitelerde açılan kentsel değişim yüksek lisans programları ile bu mevzuda uzmanlaşmış bireyler yetiştirilerek, kentsel değişim danışmalık bürolarının açılmasının esası oluşturulmuştur. Aynı zamanda gerek alakalı bakanlığın kentsel değişim üniteyi, gerekse de belediyelerin şehirsel tasarım ünitelerindeki personellerin, Uzman Bireyler tarafından almış oldukları eğitim ile yurttaşlara kentsel değişim noktasında takviyeci olabilmeleri sağlanmıştır.

Zelzele Kuşağında Yer Alan Ülkemizin İnşaatta “Olmazsa Olmazları!”

Kent tasarıları yapılırken, Fay hatları maksimum seviyede dikkate alınarak planlanmalı, yeni yapılan inşaatlarda Etraf ve Kentçilik Bakanlığına bağlı bulunan yapı teftiş işletmeleri ve belediyelere bağlı bulunan yapı hakimiyet üniteleri ayrıntılı hakimiyetlerini yerine getirmeli ve müteahhit işletmeler projelere uygun biçimde yapıyı bitirmelidir. Unutulmamalıdır ki; ‘”ZELZELE ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR ’’