Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

0
25
Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev maliyetlerindeki hareketliliğin yoğun biçimde yaşandığı günlerde gayrimenkul alım satımı yapmak isteyenlere tüyolar veren ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Geliştirme Ve Eğitim Gelişim Direktörü Birgül Dalgakıran, gayrimenkul danışmanlarının ehemmiyetine değindi. Dalgakıran, gayrimenkul danışmanı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Ev maliyetlerinin çoğalışını sürdürdüğü bugünlerde, özellikle kentsel değişim ve erişim projelerinin bulunduğu bölgeler daha yüksek maliyet çoğalışlarına sahne oluyor. Bu çoğalıştan yararlanmak isteyen mal sahiplerinin bir hayliyi sahip oldukları gayrimenkulü elden çıkartmak isterken bazı yatırımcılarda da satın alma meyli görülüyor.

Ticarete mevzu olan taşınmazı bedelinde almak ya da satmak için de bir gayrimenkul danışmanıyla çalışmak ön koşul olarak görülüyor. Mevzusunda uzman bir danışmanla çalışmanın sağlayacağı verimlerin sayılamayacak kadar çok olduğu gayrimenkul sektöründe, acemi bir danışmanın ise uğratacağı hasar hipotezlerin çok üzerinde olabiliyor. Burada da gayrimenkul danışmanın ehemmiyeti ortaya çıkıyor.
Üstün marifet ve bilgi ekipmanına sahip olan danışman profilinin rakamca çok az olduğuna dikkat sürükleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Geliştirme Ve Eğitim Gelişim Direktörü Birgül Dalgakıran, iyi bir gayrimenkul danışmanında bulunması gereken özellikleri anlattı.

Dalgakıran “Kentsel değişim projelerinin yaygınlaşmasıyla beraber bölgelerin süratle bedel kazanmasını fırsata çevirmek isteyen pek çok mal sahibinin taşınmazlarını ederinin çok üstünde maliyetlerle elden çıkartmak istediğini görüyoruz. Kentinizdeki en iyi çalışan, en eforlu pazarlama faaliyetlerini yapan, en iyi gayrimenkul danışmanı dahi malınızı kıymetinin üzerinde satamaz! Yüksek maliyet, satıcıların yaptığı en büyük kusurlardan biridir. Gayrimenkul danışmanı burada hem ananesel hem de günümüz yeniliklerini kapsayacak balansta bir pazarlama tasarıyı hazırlamalıdır.

Her insanın özümsemesi gereken içtenlik prensibi gayrimenkul danışmanlığında kritik ehemmiyete sahiptir. Bu sebeple yatırımcı, danışman seçerken kesinlikle referans sormalı. Danışmanların giyiminden, yatırımcılarla yaptıkları ilk konuşmaya kadar pek çok şey danışmanın teçhizatı ve bilgisiyle alakalı ipuçları verir. Pazarlık eforu ve uzlaştırma marifetleri yeterli olmayan danışmanlar zaferli bir ticaret yapamaz” diye konuştu.