EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADIK

0
11
EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADIK
EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADIK

Medya takibinin lider kuruluşu Ajans Press Türk toplumunun en çok tüketme yaptığı tüketim başlıkları üzerine bir araştırma hakikatleştirdi. Ajans Press’in araştırmasına göre, hanehalklarının tüketim emelli yaptığı tüketmelerde azami hisseyi yüzde 25,2 ile ev ve kira tüketmeleri oluşturdu. TÜİK’deri derlenen bilgilere göre İkinci sırayı yüzde 19,5 ile besin ve içkisiz meşrubat tüketmeleri alırken toplam tüketim tüketmeleri içerisinde en düşük hisseyi alan tüketme grupları; yüzde 2,3 ile eğitim ve yüzde 2 ile sıhhat tüketmeleri oldu.

HANE BAŞINA AYLIK TOPLAM 3 BİN 406 LİRA HARCANDI

Türkiye’de geçtiğimiz sene hane başına aylık tüketme 3 bin 406 lira olurken bu sayı bir evvelki sene 3 bin 43 lira oldu. En çok tüketmenin yapıldığı ilk beş başlıkta; kira ve ev ödemelerine aylık vasati 858 TL tüketme yapılırken, besin ve içkisiz meşrubatlara 665 TL, eriştirmeye 618 TL, restoran ve otellere 216 TL, mobilya ve konut eşyasına ise 215 TL tüketme yapıldı.

Ajans Press ve PRNet’in hakikatleştirdiği medya incelemesine göre kira ve ev ödemeleriyle alakalı medyaya sene süresince 49 bin 468 basın yansıması tespit edilirken haberler içerisinde emlak ve kira ödemelerinde yaşanan çoğalışlar geniş yansıma buldu. Besin ile alakalı 131 bin 593, erişim ile alakalı ise 59 bin 240 haber yansıması tespit edildi. Sıhhatla alakalı ise medyaya 326 bin 700 haber yansıması çıktığı belirtilirken tüketmenin en az olduğu sıhhat, medyanın en çok konuştuğu başlık oldu.