Emlak Vergisi Artışına Devlet Müdahale Etti

0
43
EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADIK
EN FAZLA PARAYI KİRA VE KONUTA HARCADIK

Vergi uzmanları ve takdir komiteleri tarafından her 4 senede bir emlak beyan kıymetleri son iki yarıyıldır fazla yükselişlerle can yakar hale gelince devlet müdahalesinde gecikmedi. Bundan böyle emlak beyan kıymetleri yüzde 50’den fazla çoğalamayacak.

TGM Trend Gayrimenkul & Yatırım Genel Müdürü Hakan Erilkun, muhakkak bölgelerde emlak bedellerinin o kadar çok çoğalış gösterdiğini anımsatarak, dava açma vaktinin de noksan olduğundan açılamamış davaların bulunduğuna dikkat sürüklüyor. Hakan Erilkun emlak beyan bedellerinin yüzde 50’yi aşmamasına ait alınan kararların bu noktada çok yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kalkınmanın esası adaletli kararlar ve denk uygulamalardan geçer. Takdir komitelerince tanımlanan emlak kıymetleri iki yarıyıldır muhakkak bölgelerde o denli uç noktaları gösteriyordu ki bu alanda açılmış davalar kadar beyan bedellerinin muhtarlıklara geç erişmesinden ve dava açma zamanının noksan olmasından dolayı açılamamış davalar da bulunuyordu. Bu uygulama ile sıhhatli tespitin yolu açılmış olacak.”

Özellikle Kanal İstanbul, Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Köprü rotalarında mucizevi bedel çoğalışları yaşandığını doğrulayan Hakan Erilkun şöyle devam ediyor: “Elbette bazı bölgelerde süratli bedel yükselişi görülüyor. Ancak bu bedel yükselişleri, ederinden fazla yük sahibi olmak anlamına geliyordu. Misalin Başakşehir bölgesinde 2013 senesinde 493 TL olan metrekare bedelinin 1.569 TL’ye yükselmesi gibi bir vaziyet yaşandı ve bedelin alakalı ünitelere geç erişmesinden dolayı itiraz hakları bütün olarak kullanılamadı. Kaldı ki bir evvelki yarıyılda da aynı problemle açılmış pek çok dava görüldü. İşte bu sebeple çoğalışların yüzde 50’yi aşamayacak olması devletin aldığı isabetli, haka müteveccih, yerinde bir karardır.”