“Dar Gelirlinin Ev Hayali, 20 Yıllık Kredi İle Gerçek Olacak”

0
13
“Dar Gelirlinin Ev Hayali, 20 Yıllık Kredi İle Gerçek Olacak”
“Dar Gelirlinin Ev Hayali, 20 Yıllık Kredi İle Gerçek Olacak”

Türk ekonomisinin bel kemiği olarak görünen ev sektörünü canlandırmak ismine bir dizi çalışma yürütülüyor. Özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından peş peşe gelen ekonomik temkinler, ev satışlarının çoğalmasında büyük rol oynadı. Şimdi ise sektörde 20 sene vadeli gayrimenkul satışlarının önünü açabilmek için sektör yetkilileri yeni bir seferberlik başlatıyor.

Mevzuyla alakalı İnsay Yapı İdare Heyeti Başkanı İhsan Çulhalık’ın düşüncesi şöyle:

İnsay Yapı İdare Heyeti Başkanı İhsan Çulhalık:

“Ev kredisi vadelerinin 20 seneye uzaması mevzusunda yapılan çalışma pozitif güzergahta bir seferberlik başlattı. Emlak Ev liderliğinde 2016 sonuna kadar 0.70 faiz ve 120 ay vadeli kampanya yapılmıştı. Şimdi ise 20 sene başka bir deyişle 240 ay vade ile ev satışı gündeme geldi. Böylece orta ve dar kazançlı yurttaşlar, daha basit konut sahibi olabilecek. Borçlarını daha uzun vadeye yayarak konut hayallerini reelleştirebilecek. Hatta bu vadelerin daha uzun aylara dağılması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı gelişmiş ülkelerde ev vade oranı 30 seneye kadar uzayabiliyor. Ev üreticisi olarak bu sistemi destekliyor ve elimizden geleni yapmak istiyoruz.
Ayrıca faiz oranları 0,70’e inerek, sektörde büyük bir canlılık sağlanmıştı. Ev kredilerinde faizin düşmesi gerektiğine inanıyoruz. Böylece ev satışlarında büyük oranda çoğalış görülecek. Ev satışlarının çoğalması demek, Türk ekonomisinin canlanması anlamına gelecektir. “