Büyük İstanbul Tüneli Emlak Fiyatlarını Artıracak

0
44
Büyük İstanbul Tüneli Emlak Fiyatlarını Artıracak
Büyük İstanbul Tüneli Emlak Fiyatlarını Artıracak

Büyük İstanbul Tüneli projesi için, İstanbul boğazında taban etüt çalışmaları başladı. 5 sene içinde bitirilmesi tasarlanan tünelde hem çift istikametli karayolu hem de süratli metro hattı bulunacak. Metro hattında 14 istasyon yer alacak ve 31 kilometre uzunluğunda yapılacak. Bu hat üzerinde günde 1.5 milyon yolcu seyahat edebilecek. Karayolu kısmı ise Tem Otobanı Hasdal kavşağı ile Ümraniye Çamlık kavşağı arasında yer alacak. Toplam uzunluğu takribî 16 kilometre olacak hatta, tünel uzunluğunun 6.5 kilometre olması varsayım ediliyor. Bu hat ile de günde 120.000 vasıta, yalnızca 14 dakikada bu mesafeyi kat edebilecek.

Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı
“E-5 dingilinde Avrupa yakasında Bakırköy – İncirli’den başlayan, Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan süratli metro projesi bölgedeki gayrimenkul piyasasında maliyetleri yükseltecek. Bu iki nokta arasında mesafe yalnızca 40 dakikada aşılabilecek. Hattın 9 ayrı noktada raylı sistemlere ve metroya entegre edilecek olması bu bölgelerde gayrimenkullerin bedellerini katlatacak” dedi.

12 İlçe Süratli Metro Hattına Komşu Olacak

Büyük İstanbul Tünelinin mevcut ve tasarlanan erişim seçenekleri ile 9 ayrı noktada erişim seçenekleri ile kesişecek olmasını değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü “Metro hattı Avrupa Yakası’nda İncirli’den başlayacak. Sonrasında ise Zeytinburnu, Vatan, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy ve Gayrettepe istasyonları yer alacak. Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme’den başlayacak olan hatta Ünalan, Altunizade ve Küçükyalı istasyonları bulunacak. Bu istasyonlar ile Bakırköy başta olmak üzere, Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerindeki bedelleri etkileyecek. İlk söylendiği tarih olan Şubat 2015’den bu yana, bu hat üzerine yakın konumda yer alan gayrimenkul maliyetleri, %70’in üzerinde prim yaptı ve prim yapmaya devam edecek” dedi.

Kesişim Noktaları Prim Yapacak

Projenin mevcut ve yapılmakta olan bir hayli erişim projesine entegre olacağını belirten Özelmacıklı “Metro, metrobüs, hafif metro ve tramvay hatları ile 9 ayrı noktada kesişecek olan proje bu noktalara ayrı değer verecek.

En çok tesir edeceği mahalleler;

– Bakırköy’de Zuhuratbaba ve Kartaltepe Semtleri,
– Bahçelievler’de Bahçelievler Merkez Semti,
– Güngören’de Ahmet Nafiz Gürman Semti,
– Zeytinburnu’nda Merkezefendi, Maltepe ve Seyitnizam Semtleri,
– Eyüp’te Defterdar ve Topçular Semtleri,
– Fatih’te Topkapı ve Karagümrük Semtleri,
– Beyoğlu’nda Sütlüce, Örnektepe ve Halıcıoğlu Semtleri,
– Kağıthane’de Talatpaşa ve Gürsoy Semtleri,
– Şişli’de Halil Rıfat Paşa, Halide Edip Adıvar, İzzet Paşa, Mecidiyeköy ve Esentepe Semtleri
– Beşiktaş’ta Nispetiye Semti,
– Üsküdar’da Altunizade, Kuzguncuk, Burhaniye, Acıbadem ve Ünalan Semtleri,
– Kadıköy’de Hasanpaşa, Rasimpaşa, Osmanağa ve Zühtüpaşa Semtleri olacak