Bu Yıl 1 Milyon Klima Satışı Olabilir!

0
45
Bu Yıl 1 Milyon Klima Satışı Olabilir!
Bu Yıl 1 Milyon Klima Satışı Olabilir!

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, yaz aylarında mevsim bayağılarının üzerine çıkan sıcaklık ve yüksek nem oranının tesiriyle çoğalan satışların sektöre bu sene yeni bir rekor getirilebileceğine söyledi. 2011 senesinde yaşanan 1 milyon adetlik rekor satışın bu sene tutulabileceğini belirten Önder, “Alıcılarımızın çoğu son dakikacı davransa da, klima artık bir gereksinim olarak kabul ediliyor. Sıcak havaların yanı gizeme yeni jenerasyon makineler ve uygun ödeme şartları da arzı harekete geçiriyor” dedi.

Abuhavalandırma sektörünün önde gelen markalarından Daikin Türkiye’nin CEO’su Hasan Önder, klima sektöründe bu sene yaşanan büyümeleri değerlendirdi. Temmuz ayı itibariyle çoğalan hava sıcaklığı ve yüksek nem oranlarının klima arzını harekete geçirdiğini belirten Önder, satışlarda 2011 senesindeki 1 milyon adetlik rekorun bu sene egale edilebileceğine dikkat çekti.

Temmuz ayı itibariyle klima satışlarında geçen senenin temmuz ayına göre yüzde 20’lik çoğalış gözlemlediklerini söyleyen Önder, özellikle Güneydoğu Anadolu, Ege ve Çukurova Bölgeleri ile Antalya, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde klima arzında büyük bir çoğalış yaşandığını kaydoldu. Ağustos ayında da bu temponun devam etmesi halinde 1 milyon adetlik satış adedinin aşılabileceğini belirten Önder, “Reelinde Türkiye gibi bir ülkede klima pazarının olması gereken yer de burası. 1 milyonluk satış adedini en son 2011 yazında tutmuştuk. Geçen sene klima satışları 800 binlerde kalmıştı. Bu sene bir yandan çoğalan sıcaklık ve nem oranları öteki yandan çoğalan harcayıcı şuuru ile 1 milyon adetlik rekorun egale edilebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

SON DAKİKA BEKLENSE DE GEREKSİNİM BİLİNİYOR

Türkiye’de şuurlu bir alıcı kitlesi oluştuğunu, klimanın artık bir lüks değil gereksinim olarak görüldüğünü ifade eden Önder, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaz aylarında çoğalan arzın yüzde 80’inin son dakikacılar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak biz bunun da ertelenmiş arz olduğunu biliyoruz. Zira alıcımız klimalarını alırken yalnızca maliyetine bakarak karar vermiyor. Çoğu alıcımız alacağı aygıtın enerji sınıfı, sahip olduğu özellikler, kurulum avantajı, yetkili servis ağı gibi pek çok kriteri değerlendiriyor. Daikin olarak bu şuurlu harcayıcının karşısına değişik gereksinim ve temennilere cevap veren geniş bir mahsul gamı ile çıkmayı seçim ediyoruz. Dikkat ederseniz biz dahil hemen hemen tüm markalar bu yarıyılda harcayıcıya süratli teslimat, kampanya, uygun ödeme alternatifleri sunuyor. Zira günümüzde harcayıcıların klimasını almadan evvel araştırma yaptığını öğreniyoruz. Kentsel değişim neticeyi yenilenen konutlar, yeni konut alanlar, yeni evlenenler gibi değişik gruplardan da arz gelse de genelde harcayıcı, artık klimayı bir lüzum olarak görüyor ve almayı düşünüyor. Yaz aylarında çoğalan sıcaklık ve nem oranları ise harcayıcıya bu ihtiyacını anımsatıyor. Natürel bizim önerimiz; uygun aygıt tercihi yapabilmek, nitelikli teslimat ve kurulum hizmeti alabilmek için arzı ertelememek gerektiği istikametinde.”

YENİ JENERASYON MAHSULLERE ALAKA GÖSTERİLİYOR

Harcayıcının, maliyet duyarlılığı taşısa da yeni jenerasyon makinelere alaka gösterdiğine dikkat sürükleyen Önder, pazardaki metamorfozu şöyle aktardı: “Klima uzun ömürlü bir aygıt, zorunlu bakımların yapılması halinde kullanım ömrü 10 senenin üzerine çıkıyor. Klima aynı zamanda gayrimenkule değer veren bir mahsul. Öğreniyorsunuz artık pek çok yeni projede abuhavalandırmaya kesinlikle yer veriliyor. Bunun yanı gizeme oturacağı konuta klima taktırmak isteyen fertsel harcayıcı da, görüyoruz ki üstün teknolojik özellikler taşıyan makinelere yöneliyor. Inverter klimaların sağladığı yüksek fayda ve tasarruf avantajının yanı gizeme uslu kanat, uslu göz teknolojisi, programlanabilme özelliği, düşük ses seviyesi, online hakimiyet edilebilmesi gibi pek çok unsur kullanıcıların seçimini etkiliyor. Reelinde bu alıcı tutumu sektörün de sıhhatli gelişimine imkân tanıyor. Üretici işletmeler maliyet rekabetine odaklanmak yerine model ve süratli teslimat gibi hizmet rekabetine yöneliyor. Daikin olarak biz de etraf ve harcayıcı arkadaşı makinelerimizle tüm temenni ve gereksinimleri karşılarken, hizmet niteliğimizi de artırmaya devam ediyoruz. Bu sene kurulum müddetlerini yüzde 50 eksiltmeyi muvaffak olduk. Kullanıcılarımızın mahsullerimize gösterdiği teveccüh ile de yaptığımız tüm bu çalışmaların karşılık gördüğünü gözlemliyoruz.”