Bağdat Sokağında 76 Kensel Mutasyon Projesi Var!

0
21
Bağdat Caddesinde 76 Kensel Dönüşüm Projesi Var!
Bağdat Caddesinde 76 Kensel Dönüşüm Projesi Var!

Kentsel Değişim Kanunu ile süratli bir mutasyon sürecine giren Bağdat Sokağı’ndeki projeler bütün gaz devam ediyor. Hali Hazırda süren 76 projede Mesa’dan Aydoğan înşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok rakamda işletme mutasyon çalışmaları yürütüyor. Proje rakamının ve ev talebinin giderek çoğaldığı bölgede, kur çoğalışlarının da tesiriyle, maliyetler yüzde 30’lara varan oranda geriledi.

İstanbul’un en prestijli sokağı olan Bağdat Sokağı ve civan en ehemmiyetli markaların bir arada olduğu, dünyanın en şöhretli dördüncü alışveriş sokağı konumunda. Kadıköy’den Maltepe’ye kadar 14 km süresince uzanan Bağdat Sokağı, takribî 7 kmlik kısmındaki butikleri, dükkânları ve lokantalarıyla New York’un şöhretli 5. Sokağı ve Paris’in Şanzelize Sokağı ile yarışan bir özelliğe sahip.

Kentsel değişimle beraber İstanbul’da rantın merkezi haline gelen bölge, inşaat çalışmalarının en süratli yürütüldüğü lokasyonlardan biri oldu. Bu süreçte 1960’lı ve 1970’li senelerde yapılan evler, kentsel değişimle beraber yenilenmeye başladı. Halihazırda sokağın muhtelif bölgelerinde konumlanan 76 projede Mesa’dan Aydoğan İnşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok rakamda işletme mutasyon çalışmaları yürütüyor. Proje rakamının ve ev talebinin giderek çoğaldığı bölgede maliyetler de rahatlamaya başladı. Geçtiğimiz senelerde çok ciddi oranda çoğalan ev maliyetleri günümüzde yüzde 30’lara varan oranda rahatlamış gidişatta. Bunda süratli kentsel değişimle gelen talep aşırısının yanında döviz kurundaki çoğalışın da tesirli olduğu belirtiliyor.

SAHİL KISMI BEDELLİ

İnşaat firmalarının kentsel değişim projesi geliştirme mevzusunda birbirleriyle yarıştığı bölgenin sahil kısmı daha bedelli bir bölge olarak öne çıkıyor. Sahil kısmında metrekare maliyetleri 5-6 bin dolar seviyesine izlerken, sahilden uzaklaştıkça metrekare satış maliyetleri 3-4 bin dolar seviyesine geriliyor. Denizden uzaklaştıkça ev maliyetleri düşüyor. Era Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Bağdat Cad-desi’nin geçmişte tabanları dükkan, üst diren ise ev olarak kullanılan bir yapıya sahipken günümüzde dünyaca şöhretli markaların bir araya geldiği bir sokak haline geldiğini, binaların tamamının işyerine dönüşmeye başladığını söylüyor. Kentsel değişimin bölgede tüm süratiyle devam ettiğini belirten Atalay, “Çoğalan talep sebebiyle geliştirilen yeni projelerde maliyetler gev-şeyecektir” yorumunu yapıyor.

“TALEP FAZLASI VAR”

Bağdat Sokağı’nde hali hazırda satışı süren projelerde de yüzde 30’lara varan oranlarda maliyet gerilemesi olduğu gözlemleniyor. Bu da süratli kentsel değişimle beraber ortaya çıkan talep aşırısına bağlanıyor. Sokak ve etrafında takribî 30 seneden bu yana 50’nin üzerinde ev projesi geliştirdiklerini belirten Aydo-ğan İnşaat İdare Heyeti Başkanı İrfan Aydoğan, “Aslanpark, İstasyon-park, Aydoğanpark gibi projelerimizin satışta olduğu bu bölgenin devingenlerini çok iyi öğreniyoruz. Son yarıyılda Bağdat Sokağı’nde olması gerekenden çok fazla bina yenilenince insanlar projelerin öne çıkmasını bekliyor. Ancak şu anda talep arzın önüne geçmiş gidişatta” diyor.

KOŞULLAR AĞIRLAŞTI

İrfan Aydoğan, inşaat işletmeleri arasında yoğun rekabetin yaşandığı bölgede müteahhitlerin mal sahiplerine taşınma değerleri, kira dayanak değerleri gibi birtakım tüketmelerle çok ağır yükler altına girdiğini de vurguluyor. Bazen bir seneye kadar çıkan ruhsat süreci sebebiyle inşaatlara başlamakta geç kalındığı için bina teslim vakitlerinin uzadığına dikkat sürükleyen Aydoğan, bu süreçte de mal sahiplerine kira dayanaklarının devam ettiğini, kira desteği kıymetlerinin maliyetlere yüzde 13-18 arasında ek yük getirdiğini söylüyor.