Arsa İle Arazi Arasındaki Fark Nedir?

0
279
Arsa ve arazi arasındaki fark nedir?
Arsa ve arazi arasındaki fark nedir?

Her ne kadar günlük hayatımızda olan konuşmalarda arsa ya da arazi aynı şeymiş gibi gözükse bile; bilinenin aksine, arazi ile arsa birbirinden farklı kavramlar içermektedir. Emlak kanunu; 12. Maddesi uyarınca “ Her arsa bir arazidir. Her arazi ise bir arsa değildir.”

arsa ve araziler
arsa ve araziler

Arsa Ne Demektir?

İnşaat Firmaları
İnşaat Firmaları

Arsa kelime anlamı olarak toprak ya da yeryüzü parçası olarak adlandırılır. Üzerinde yapılaşma yapılmasına izin verilen, tarım alanı olarak kullanılmayan toprak parçadır. Belediye tarafından üzerinde imar izni verilen bölgeler arsadır.

Arazi Ne Demektir?

arsa ve arazı düzenleme
arsa ve arazı düzenleme

Üzerinde imar izni verilmeyen toprak parçalarına da arazi denilmektedir. Kısaca üstlerinde dağ, taş, çalı bulunan topraklardır.

Arazi Kullanımı
Arazi Kullanımı

Kısaca arsa ile arazi arasındaki ana fark; imar izni verilen ve verilme yendir. Yani bir başka değişle üzerinde yapı izni verilen ve verilmeyen olarak adlandırılabilir. Arsa vergisi oranı, arazi vergisi oranından çok daha fazla olmaktadır.

Arazinin Arsa Olması

Bulunduğu belediye sınırlarına bağlı imar müdürlüğünde arsa olarak geçen, herhangi bir arazi; arsa olmaya hak kazanmıştır. Arazi arsa olduktan sonra; üzerinde imar izni bulunmaktadır.

arsa payı
arsa payı

Sahip olduğunuz toprakla ilgili arsa ya da arazi olup olmadığını öğrenmek için; bulunduğunuz belediyenin emlak ve istimlak bölümünden; ada ve parsel numarasını bildirerek öğrenebilirsiniz.

Arazi Üzerine Ev Yapılırsa Ne Olur?

Arazinin üzerine yapacağınız yapı, KAÇAK yapı olmaktadır. Elektrik, telefon, su gibi aboneliklerin alınması mümkün değildir. Belediye tarafından alınacak kararla yıkılır.