“2 Yıl İçinde Riskli Bina Kalmayacak”

0
30
“2 Yıl İçinde Riskli Bina Kalmayacak”
“2 Yıl İçinde Riskli Bina Kalmayacak”

“Afet Tehlikeyi Altındaki Yapıların Dönüştürülmesi Kanunu” kapsamında bugüne kadar binin üzerinde binayı deviren Büyükçekmece Belediyesi, yurttaş-müteahhit işbirliğiyle ’kentsel değişim’ çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Büyükçekmece sahil kısmında risk talep eden binaların imhasına başlandı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün iş aygıtının koltuğuna geçerek imhayı başlattı. Hakimiyetli bir biçimde asıllaştırılan tahrip çalışmalarında etrafın rahatsız olmaması için de lüzumlu tedbirler alındı.
Vincin koltuğuna geçerek imhayı başlatan, her türlü iş cihazını kullanabildiğini belirten Başkan Akgün, “Zelzelenin yakın olduğunu kezlerce tam bilim adamları anlatıyor. Biz de aynı lafı söylüyoruz, İstanbul’u vuracak olan zelzele çok yakın. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak sürat kesmeden; yurttaş, müteahhit, belediye ve Etraf ve Kentçilik Bakanlığımız dörtgeninde bu şehirsel yenilemeyi devam ettiriyoruz. Bugün takribî 10 blok deviriyoruz. Yerine yeni ve teknolojiye uygun modern, yeni binalar yapılacak.

Devirdiğimiz binalar lüks bina görünümünde. Bize, ‘bu binaları nasıl devirirsiniz?’ diyorlar. Fakat 1999 evveli zelzele idaremeliğine göre yapıldıklarından dolayı muhtemel İstanbul zelzelesine direnmeleri mevzubahisi olmadığından dolayı Büyükçekmece’deki binaların yenilemesine devam ediyoruz. Özellikle 1990 senesinden evvel deniz kumuyla, ilkel usullerle betonu yapılmış ve o günkü koşullara, idaremeliklere göre donatıları olmuş tam binaları devirip, zelzelede hasar kentin de çehresini yenileyecek biçimde yeniliyoruz.”

YURTTAŞI İKNA ETTİK

Başkan Akgün, yerinde mutasyonla “Yurttaşın mülkünü canını kurtarıyor, mülkünü değerlendiriyoruz. Kentin estetiğini değiştiriyoruz. Bu mutasyon ekonomik olarak kentimize büyük bir katkı sağlayacak, ivme kazandıracak. Ondan sonrasında da ülkemiz, İstanbul ve Büyükçekmece kazanacak” dedi.
Evvel tasarılama çalışmaları yaptıklarını anlatan Başkan Akgün, “Sonra kent merkezinin tamamında 3-4 katlı olan binalarımıza 1 kat ilave ederek yurttaşı özendirdiğimiz bu tasarıyı sitelerde buluşmalar yaparak kavrattık. Bu buluşmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
Başkan Akgün şöyle devam etti:

“Ondan sonra evvel müteahhitlerle blok sahipleri toplandı. Sonra yapmış oldukları görüşmeleri, uyuşmaları mülk sahipleri bize aktarıyor. Biz de onlara teknik ve yasal bir desteklediyoruz. Şayet projelerde kasvet varsa onları muayene edip mülk sahiplerine bildirip arabuluculuk yapıyoruz. Bakanlıkla olan ilişkileri çözüyoruz. Yurttaş belediye ve müteahhit üçgenin şehirsel yerinde mutasyona devam ediyoruz. Tehlikeli binaları devirip yenisini yapıyoruz. Yeniden bu yaz devrilecek bina rakamı çok fazla. Bin 500 blok bu yıl Ekim’e kadar devrilmiş olacak. 2 sene içerisinde Büyükçekmece merkezde zelzeleye dayanıksız, tanımlamış olduğumuz binaların tamamı kaldırılmış olacak.”
DENİZ KUMUYLA YIKLILAN BİNALAR

Başkan Akgün, beklenen İstanbul zelzelesinden korunmanın en ehemmiyetli yolunun binaları sağlamlaştırmak olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Kentçilik hekimi unvanı taşıyan 42 senelik belediyeci Hasan Akgün olarak söylüyorum İstanbul’u vuracak zelzele çok yakın. Biz tabut gibi ayakta duran ne zaman yapıldığı bilinmez, içinde ne kadar demir var bilinmez, deniz kumuyla yapılan binaları devirmediğimiz sürece çok kabir kazarız. İstanbul’daki kabirlik sorununu öğreniyorum. Her gün İBB kabirlik yeri arıyor. Biz insanları öyle bir faciada gömecek bir yer bulamayız. Allah bize yol gösteren Kuran-ı Kerim’in de diyor ki; Siz hiç usunuzu kullanmaz mısınız? Bu ifade mukaddes kitabımızda kezlerce geçiyor. Biz usumuzu kullanarak barış içerisinde güle oynaya zelzelede yurttaşlarımıza hasar verebilecek tam binaları deviriyoruz. Hem de tamamı yerinde mutasyon olan bir kentsel değişim yapıyoruz.  “